[vc_row][vc_column][vc_column_text] NUTKAx3

07.11.2024 r. !!!STRONA W PERZEBUDOWIE!!! INFORMACJE ZAWARTE NA NIEJ SĄ NIEAKTUALNE. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU SMS LUB TEL. 690 324 713. AKTUALNE INFORMACJE NA FACEBOOK’U/ Stylowy-pupil

TERAPIA MUZYCZNA W SALONIE StylowyPUPIL

Absolutną innowacją proponowaną przez Salon groomerski StylowyPUPIL jest pierwsza w Łodzi, jak również w Polsce[1] terapia muzyczna dla czworonożnych klientów – podczas strzyżenia i masażu relaksacyjnego – przy użyciu specjalnie skomponowanych dla czworonogów składanek muzyki klasycznej i relaksacyjnej. Taka terapia ma na celu wyciszenie czworonogów, a przy zabiegach pielęgnacyjnych przede wszystkim redukcję ewentualnego stresu z nimi związanego.

Psy rzeczywiście mają swoje gusta muzyczne i różnie reagują na konkretne tonacje oraz dźwięki. Udowodnił to zespół naukowców z Belfastu w Irlandii Północnej, który pod przewodnictwem Deborah Wells przebadał reakcję pięćdziesięciu psów z miejskiego schroniska na różnego gatunku utwory muzyczne. Naukowcy obserwowali reakcję psów na kilka popularnych melodii (Britney Spears, Boba Marley’a i Robbie’go Williamsa), jak również na składankę w stylu klasycznym (Cztery pory roku Vivaldiego, Poranek Griega i Odę do radości Beethovena), a także na nagrania heavymetalowego zespołu Metallica. Naukowcy chcieli być pewni, że obserwują reakcje psów rzeczywiście na różne dźwięki muzyczne – z tego względu robili również krótkie przerwy i puszczali zarejestrowane rozmowy.

Przeprowadzone obserwacje doprowadziły naukowców do wniosku, że rodzaj słuchanej muzyki ma znaczenie dla psów. Muzyka popularna nie wywoływała większych reakcji. Psy nie reagowały na nią bardziej niż na słuchanie nagranej rozmowy czy kompletną ciszę. Z kolei przy haevy metalu były dosyć podniecone. Przy tym rodzaju muzyki zrywały się na równe nogi oraz zaczynały szczekać. Natomiast utwory klasyczne działały raczej uspokajająco. Psy przestawały przy takiej muzyce szczekać i układały się spokojnie na swoich posłaniach.

Deborah Wells dokonała podsumowania, prowadzonych pod jej przewodnictwem badań, następującymi słowami: „Wiadomo, że muzyka ma ogromny wpływ na nasze nastroje. Muzyka klasyczna doskonale redukuje stres, podczas, gdy ciężki rock pobudza emocje, wywołując napięcie, czasami smutek i zmęczenie. Jestem przekonana, że na psy ma to dokładnie taki sam wpływ”.[2]

To samo dotyczy również kotów – co udowodniono w schronisku Frederick County Animal Control and Pet Adoption Center położonym w niewielkim miasteczku Frederick w stanie Maryland. W tym schronisku wszystkie czworonogi mają możliwość słuchania muzyki klasycznej najbardziej znanych kompozytorów. Czworonogi słuchają muzyki codziennie przez czternaście godzin. Wyłączanie głośników następuje tylko w czasie ciszy nocnej. Didi Colp – pracownik tej instytucji powiedział, że spokojne dźwięki muzyki klasycznej skomponowanej przez sławnych klasyków wpływają uspokajająco i odstresowująco na psy oraz koty, ułatwiają im relaks oraz zasypianie.

Powyższe stwierdzenie potwierdzają również wyniki badań, które przeprowadzili naukowcy z uniwersytetu stanowego w Kolorado (opublikowano je w prestiżowym amerykańskim czasopiśmie weterynaryjnym „The Journal of Veterinary Behavior”). Mianowicie umiejętność rozładowania negatywnych emocji oraz stresu jest szczególnie ważna w miejscu, w którym większość zwierząt czuje się odrzucona, spięta i zdenerwowana (np. schroniska, gabinety weterynaryjne jak również – chociaż na pewno w dużo mniejszym stopniu niż dwa pierwsze – salony groomerskie). Wartym wspomnienia jest również fakt, iż w Stanach Zjednoczonych powstały już nawet serwisy internetowe, które promują muzykę przeznaczoną specjalnie dla psów i kotów.[3]

[1] Nie udało nam się odnaleźć z pomocą Internetu, na dzień 03.01.2015 r., żadnej innej placówki w Polsce mającej terapie muzyczną dla psów/kotów w swojej ofercie.
[2] psy24.pl, Źródło internetowe: http://www.psy24.pl/954-Jakie-psy-widza-kolory.html, odczytano: 18.02.2015 r.
[3] Z/pazurem/pl, Źródło internetowe: http://www.zpazurem.pl/artykuly/muzyka_klasyczna_uspokaja_zwierzeta, odczytano: 18.02.2015 r.
mocj
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][vc_column width=”1/6″][/vc_column][/vc_row]